Городоцький форум
21 Вересня 2017, 00:48:02 *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.

Увійти
Новини:
Сторінок: 1 [2] 3 4 ... 13  Всі
  Друк  
Автор Тема: Потрібні цікаві матеріали про Городок.  (Прочитано 96364 раз)
Віт
Старожило
****

Карма: 18
Offline Offline

Повідомлень: 289Перегляд профілю
« Відповідь #15 : 12 Травня 2008, 11:10:49 »

Знайти план-схему підземелля, мабуть, реально, проте її ніхто не бачив. Зустрінусь із знайомим краєзнавцем-розпитаю. А з тго, що відомо мені, підземелля з"єднувало колишній замок в Старому Парку з монастирем, далі-центральна частина міста до церкви Благовіщення і костелу, далі-до берега р. Верещиці, що за ЗОШ №2. Кажуть, що був прохід через о. Грабове з монастиря, який вів до церкви Івана. Є версії, зокрема чув від о. Всеволода, що підземелля монастиря слугувало тодішньою каналізацією, оскільки воно досить вузьке. Гарний би був туристичний маршрут, принаймні якийсь фрагмент підземелля, але для того треба великі капіталовкладення.
Записаний
Віт
Старожило
****

Карма: 18
Offline Offline

Повідомлень: 289Перегляд профілю
« Відповідь #16 : 01 Серпня 2008, 13:42:47 »

Сьогодні в Городку знімали кіно за одноіменною повістю польського письменника В.Гомбровича "Космос". Зйомки проходитимуть по вул. Нижні Пасіки,Українська, міст біля ЗОШ №2, площа біля костелу. Кіно як я чув, про пошук себе, різноманітні прояви людської свідомості. Напевне це малобюджетний фільм, знімає київська студія ФМ Філмз. На час зйомок вулиці будуть перекриті. З акторів нікого знаного немає.
Записаний
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #17 : 05 Серпня 2008, 20:49:21 »

Розміщую цікаву статтю розміщену в газеті «Народна думка» №27 від 11 липня 2008р.:
«За покликом часу. Хронологія першої історичної згадки і сучасність»

   Через  п’ять років городківчани урочисто відзначатимуть 800-річчя рідного міста. Сьогодні, мабуть, всі його жителі - юні і старші - знають, що перша згадка про Городок в «Галицько-Волинському літописі» датується 1213 роком. Ця дата зафіксована в історико-краєзнавчих нарисах про Городок 1968 і 1995 років, в «Історії міст і сіл Української РСР», а також в енциклопедичних словниках і в довідниках та енциклопедіях з історії України. Вона викарбувана на пам'ятному камені в Старому парку, звідки, мабуть, починався Городок як місто-фортеця. Це беззаперечна істина, але є деякі нюанси і деталі, на які не вказують автори вищезгаданих праць. І про них варто знати не лише спеціалістам-історикам, а й широкому загалові, всім, хто цікавиться історією рідного краю.
Справді, Городок згадується три рази (як, до речі, і Львів) в «Галицько-Волинському літописі»: перший раз - під 1213, а потім-під 1226 і 1235 роками, коли в Городку перебував славетний князь Данило Галицький.
   Декілька слів про саме історичне джерело, щоб краще зрозуміти деякі хронологічні нюанси, заради яких написана дана стаття.
   «Галицько-Волинський літопис» - наукова (нема в оригіналі) назва третьої, останньої частини «Літопису руського» за «Іпатським списком». Першу частину називають «Повість врем'яних (минулих) літ», другу - «Київський літопис».
   «Галицько-Волинський літопис» є окремим твором, просто приєднаним до «Київського літопису». Початок його втрачено. Події датовано 1201-1292    Перша частина «Галицько-Волинського літопису» (по 1260 р. включно) складена в Холмі, в середовищі Данила Романовича Галицького, і розповідає головним чином про події на Галицькій землі. Другу частину, починаючи з 1261 р., писали переважно люди з оточення Володимира Васильковича, і в ній на перший план виходить Волинська земля і волинські князі. Авторів «Галицько-Волинського літопису» цікавили майже тільки світські справи - державні та військові. Про суто релігійні речі мовиться скупо: тут дуже мало біблейно-євангельських запозичень, а сам виклад подій часто художній, образний.
   «Галицько-Волинський літопис» займає п'яту частину обсягу рукописної книги, що має заголовок «Літописець руский» («Літопис руський») і колись належала Іпатському монастирю біля міста Костроми (на цій підставі її ще умовно називають «Іпатським» чи «Іпатіївським списком»).
   «Літопис руський» - це південноруське (українське) зведення, складене з різних літописних зводів на початку X1V ст. і скопійоване на півночі Русі близько 1425 р. з якогось попереднього рукопису, де, зокрема, було проставлено дати у «Галицько-Волинському літописі». Проставлено ці дати загалом недоладно, і слід наголосити нашим читачам, що вони лише в небагатьох випадках відповідають дійсності.
   Від літописного зведення початку ХІVст. Походить і так званий «Хлєбниковський список» «Літопису руського» (колись належав коломенському купцю Хлєбникову). Виготовлено цей кодекс в Україні у XVI ст., але скопійовано з рукопису, генетично старішого, ніж той, з котрого зроблено Список Іпатський. Тут немає датування в «Галицько-Волинському літописові», якого, отже, не було у зведенні початку XIV ст. Ці два кодекси, які зберігаються в бібліотеках Санкт-Петербурга (Росія), - основні тексти «Галицько-Волинського літопису».
   Серед українських вчених радянського періоду, що спеціально і серйозно займалися літописами Київської Русі, одинокою постаттю залишався відомий мовознавець, перекладач та історик, справжній український патріот Леонід Єфремович Махновець (помер на поч. 90-х рр. минулого століття). Майже чверть століття, незважаючи на переслідування з боку владних структур і вчених мужів-фальсифікаторів історії України, він працював над науковим перекладом повного тексту «Літописця руського», який все ж був надрукований у видавництві «Дніпро» в 1989 році. Складовою частиною цього видання був «Галицько-Волинський літопис». Ще перед тим, у 1982 р., «Галицько-Волинський літопис» у перекладі Л. Махновця був надрукований в журналі «Жовтень» (тепер «Дзвін»), за що вчений-перекладач і редактор журналу Р. Федорів були звинувачені ледве не в антидержавній, сепаратистській діяльності.
   В 1994 році у видавництві «Червона калина» окремою книгою було видано «Галицько-Волинський літопис» в одному 3 найкращих перекладів цієї історико-літературної пам'ятки авторства Л. Махновця. Вчений-перекладач зробив післямовний коментар і примітки з уточненням чи коментуванням тексту, а найголовніше - на полях твору надруковано справжні дати літописних подій, що їх установили вчені на основі багатьох джерел і досліджень.
   Якщо керуватися уточненими датами подій «Галицько-Волинського літопису», то перша згадка про Городок відноситься до осені 1219р., друга - до весни 1227 р. , а третя - кінця літа 1236 р.. На підтвердження правильності хронологічного факту першої згадки про Городок (1219р.) наведемо кілька аргументів.
   1213 рік в «Галицько-Волинському літописі» починається повідомленням про одруження Данила Романовича з донькою князя Мстислава Мстиславича Удатного - Анною. Але достовірно відомо, що Мстислав Удатний за порадою свого двоюрідного брата, польського князя з Кракова Лешка Білого (1186-1227), прийшов на Галицьку землю лише влітку 1217 року. 1 вже після того, восени 1217-го, відбулося заручення Данила з Анною. Бо Данило, змушений обставинами, мабуть, хотів мати приятельські відносини з Мстиславом, надіючись в кінцевому результаті заволодіти спадщиною свого батька.
   Перша згадка про наше місто під тим же 1213 роком (фактично осінь 1219р.) пов'язана з тим, що угорсько-польське військо здобуло Перемишль, і Мстислав послав проти нього до Городка тисяцького Дмитра, «бо Городок був відокремився, у ньому були люди Судислава [Бернатовича]», фактичного керівника угорської партії галицького боярства. Постає питання: чи могло таке бути в 1213 році, коли Мстислава Удатного близько не було в Галичині і він тоді не мав жодного стосунку до подій на Галицькій землі?
   Л. Махновець у своєму перекладі «Галицько-Волинського літопису» вказує, що події під проставленим 1213 роком відбувалися з осені 1217 р. до кінця 1219, або початку 1220 року. Саме 1219 роком події під Городком датує також М. Грушевський в третьому томі «Історії України-Руси».
   Наводячи дані аргументи і факти, я абсолютно не закликаю переносити святкування з нагоди 800-річчя Городка на 2019 рік. Бо 1213 рік є усталеною датою, і немає сенсу щось змінювати. Всім зрозуміло, що перша письмова згадка про будь-яке місто, за рідкісним винятком, не свідчить про час його заснування. Становлення Городка як міста-фортеці відбулося раніше. Крім того, тут, мабуть, було поселення, яке сягає своїм корінням перших Ростиславичів - про це свідчать археологічні розкопки на території нашого міста. Як би там не було, М. Грушевський в другому томі «Історії України-Руси» називає серед найважливіших міст Галичини княжих часів і Городок, «що грає досить визначну ролю в XIII в., як кріпость на дорозі з Перемишля до Галича».
   Насамкінець слід зазначити, що чудові писемні пам'ятки сивої давнини, і серед них названі літописи, стосуються також і тих східнослов'янських народів (білорусів і росіян), котрі вважають себе спадкоємцями київської культури IX-XIII ст. - архітектури, живопису, писемності, - засвоїли її й зросли з неї, і на її основі починали творити свою власну культуру. Але «Повість врем'яних літ», «Галицько-Волинський літопис» - не просто пам'ятки писемності, а й найдавніша історія українського народу, написана на замовлення Вічності, які мають стати букварем нашої національної свідомості, глибоких патріотичних почуттів. Адже дехто з наших сусідів дуже хоче, щоб ми дивились на власну історію виключно через їх окуляри. На жаль, в нашій країні є ще немало людей, які за роки незалежності абсолютно не змінились, і роблять все для того, як казав покійний Л. Махновець, «щоб в Україні не було України».
   І останнє. П'ять років, що залишились до 800-літнього ювілею Городка, минуть дуже швидко. Хотілось би, щоб районна газета постійно інформувала, що робить міська і районна влада, партійні і громадські організації для гідної зустрічі цього ювілею. Непогано було б прочитати інтерв'ю з першими владними особами, перспективний план заходів з приводу зустрічі ювілею. До речі, такий план основних конкретних заходів можна було б встановити в людному місці, скажімо, в сквері біля міської ради. Кожного року його можна уточнювати, хід виконання періодично заслуховувати в органах місцевого самоврядування.
   Підготовка до Євро-2012 і 800-річчя Городка - це прекрасна можливість залучити додаткові кошти, прикрасити наше місто, яке знаходиться на міжнародній трасі.
   Підготовка і гідна зустріч ювілею - це своєрідний іспит, насамперед, для нашої місцевої влади, особисто її керівників, а також громадських організацій, державних підприємств, бізнесменів, загалом для всіх жителів Городка. Я вважаю, що в нашому місті є немало справжніх патріотів. Пропоную як заохочення прізвища всіх спонсорів, які виділять солідні кошти на нове будівництво чи реставрацію, заносити на спеціальні пам'ятні дошки на цих об'єктах, щоб благодійників знали майбутні покоління.
   Думаю, що підготовка до 800-річчя Городка повинна об'єднати всіх, бо кожен хоче бачити рідне місто містом справжнього європейського зразка і порядку, високої культури і побуту.

Михайло СЯРИЙ,
вчитель історії
Городоцької ЗОШ №4

Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Тиха
Гість
« Відповідь #18 : 08 Серпня 2008, 14:34:09 »

Чула що т.зв. могила ката на міському кладовищі, називається тому що надгробок не містить хреста і розташована не так як всі могили
Записаний
Slonyk
Глобальний модератор
Ветеран
*****

Карма: 168
Offline Offline

Повідомлень: 1511Перегляд профілю WWW
« Відповідь #19 : 18 Вересня 2008, 14:00:59 »

Ось, натрапив на цікавий допис в неті. Не зовсім про Городок, але...

Цяпка (Цяпка-Скоропад) Іван (1884, с. Хишевичі, тепер Городоцького р-ну Львівської обл. – поч. 08.1920, біля м. Архангельська, Росія). Студент Віденського університету, адвокат, член студентського товариства “Січ” у Відні. Провідник сотні новобранців УСС, що 26 травня 1915 року тільки прийшла на фронт, а вже наступного дня одержала бойове хрещення в бою під Гошовим, де посилила 51 мадярський полк і спричинилась до зупинки II куренем УСС наступу москалів під Болеховим (сотня втратила половину людей, але держалась завзято). Четар УСС, генеральний обозний куреня УСС. Герой стрілецьких пісень, засновник та Перший Великий Комтур “Ордену Залізної Остроги”. Довший час стояв на чолі Ордену і пасував “непохитників” на лицарів. Сотник УГА. У 1918 році четар Іван Цяпка керував так званою будівельною сотнею, що постала в 1917 році. Сотня Цяпки числилась бойовою формацією і як запас піхотних куренів нераз виручала в бою інші відділи легіону. Роман Купчинський так характеризував Цяпку: “Його звичайно знають як фігуру смішну, одначе так дійсно не було. Він мав вправді свої смішні сторінки, наприклад, був цілком на лиці подряпаний і говорив, тільки афоризмами, одначе поза тим людина дуже ідейна і працьовита, та ще дуже гарний вояка”. Потрапив у більшовицький полон, перебував у концтаборі Кожухів біля Москви. Разом із іншими полоненими старшинами УГА вивезений до архангельська, звідки їх відбуксирували в Біле море на баржі, яку підірвали і потопили.
Джерело: http://www.ozo.org.ua/
Записаний

Коли береш - наповнюєш руку, коли даєш - наповнюєш серце
Віртуальна домівка городоцьких пластунів http://www.horodok.plast.org.ua/
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #20 : 29 Жовтня 2008, 21:20:51 »

  Сьогодні пробігся по Городку і зазнимкував усі (принаймі про які я знав) меморіальні дошки, які є в нашому місті:

Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Rex
Ветеран
*****

Карма: 1310
Offline Offline

Повідомлень: 6535


Свій до свого, по своє!


Перегляд профілю WWW
« Відповідь #21 : 30 Жовтня 2008, 09:55:42 »

В п'ятницю на 14.00 біля третьої школи відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки Іванні Левицький.
Має бути купа начальства різних рівнів і тому подібного шобла.
Записаний
Rex
Ветеран
*****

Карма: 1310
Offline Offline

Повідомлень: 6535


Свій до свого, по своє!


Перегляд профілю WWW
« Відповідь #22 : 30 Жовтня 2008, 11:54:58 »

В п'ятницю на 14.00 біля третьої школи відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки Іванні Левицький.
Має бути купа начальства різних рівнів і тому подібного шобла.

Бачив ту плиту, гарненька, єдине, ніхто не додумався до відкриття її простиньою накрити.
Записаний
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #23 : 05 Листопада 2008, 23:14:30 »

  Ось натрапив на вірш про наше місто, автором якого є Роман Смілка - юний журналіст та свідомий городківчанин, статті якого часто зустрічаються у районній газеті "Народна думка". Думаю його варто оприлюднити: 

ГОРОДОК

Слава тобі, отчий Городок,
Могутній нескорений титане,
Відвела тобі доля печальний урок,
Умитий і кров’ю, й сльозами.

Багато ти звідав на своїм віку!
Пронизаний списом отруйним,
Не раз потопав від полум’я й диму,
Сплюндрований ординцем підступним.

Козацької шаблі передзвін гучний
Лунав коло твоїх воріт,
Та дух гайдамаків буяв навісний,
Як світлої волі широкий політ.

Ти довгий час був бастіоном польських скнар,
А згодом став фортецею червоних.
Пломінь життя горів у тобі, як жар,
Проходив він крізь стіни концтаборів холодних.

Слава тобі, рідний Городок,
Могутній, нескорений титане,
Неси у майбутнє сміливий свій крок,
Й ту пам’ять, що покоління єднає!
Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #24 : 27 Листопада 2008, 20:54:28 »

Ось на одному форумі натрапив на старий план Городка:http://relicfinder.info/forum/upload/18_Grodek_Jagielonski_1.jpg
Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
SAMA
Старожило
****

Карма: 67
Offline Offline

Повідомлень: 396


можу бути і таким


Перегляд профілю
« Відповідь #25 : 27 Листопада 2008, 21:26:19 »

Городок ,звичайно , не Венеція, але теж стоїть на річці . Можливо є якісь цікаві історії чи бувальшини про городоцькі мости.
Записаний
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #26 : 28 Листопада 2008, 22:06:57 »

Фотогалерея сайту поповнилась іще декількома старими фото Городка:


Монастир. В 1913р. замкові казарми.


Центральна площа Городка. Вигляд на костел та староство (теперішня будівля суду). 1908р.


Зі світлини з"ясовуємо, що в приміщенні на розі будинку в якому зараз знаходиться банк і магазин вікон в 1900р. знаходився колись ресторан  (Restauracja p. Izabela Dobrzecka.). На стіні на якій зараз розміщено герб городка, колись були вхідні двері в ресторан.


На світлині зображена центральна площа, казарми 89 полку піхоти та вигляд з мосту. 1899р.


Казарми на Львівському передмісті.Присяга офіцерів запасу (Baon Szkoły Podch Rez Piech Nr10-2 Komp). Городок. 27.06.1929р.
На фото прапороносний загін 5 Полку Стрільців Подхаланських (Podhalańskich) та офіцери запасу, які приймають приясягу на фоні казарм.


Вигляд на центральну площу Городка. 1942р.


Ратуша. 1939р.
На станції Городок. 1939р.Дзвінниця церкви Івана та мотив з Городка (на малюнку зображена церква, але яка точно невідомо). Малюнки Irena Nowakowska-Acedańska. 1934р.

Білші зображення можна подивитись вФотогалереї.
Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #27 : 01 Грудня 2008, 20:41:35 »

Іще кілька світлин датованих 1912 роком:

Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #28 : 03 Грудня 2008, 20:39:35 »

  У розділі "Завантаження" сайту можна скачати дві книжки часів Городка Ягелонського (на польській мові) "Звіт гімназії в Городку за 1920-1921 рік" та "Звіт гімназії в Городку за 1916-1917 рік" (для перегляду книжок необхідно мати програму-переглядач DjView).
Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Grek
Адміністратор
Ветеран
*****

Карма: 181
Offline Offline

Повідомлень: 1548Перегляд профілю WWW
« Відповідь #29 : 28 Грудня 2008, 19:28:18 »

Ось нарив іще одну вдалу фотографію площі з пам"ятником королю Ягайлу:

Записаний

В житті, як і в танці - кожен крок має значення.
Сторінок: 1 [2] 3 4 ... 13  Всі
  Друк  
 
Перейти в: